Marka

Marka Nedir?

Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini ve sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde, sicilde gösterilebilir olması şartıyla, kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işarettir.

Marka Araştırma

Tescil ettirmek istediğiniz markanız için marka uzmanlarımız tarafından TÜRKPATENT ve İpek Patent veritabanlarında yapılacak olan ayrıntılı araştırma ile oluşabilecek risk analizlerini en aza indirerek marka tescil başvuru sürecinizi sizin adınıza hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Marka Başvuru ve Tescil

Yıllardır tüm zamanınızı, paranızı ve emeğinizi harcayarak oluşturmuş olduğunuz markanızı eğer tescil ettirmemiş iseniz markanız kanunen size ait değildir ve korumasız bir konumdadır. Bir marka ve bir değer oluştururken en önemli kriter onu koruma altına alarak devamlılığını sağlayabilmektir. Yaratmış olduğunuz markayı, sloganı, logoyu başka bir işletme veya şahısa karşı korumanın tek yöntemi ise Marka tescil sistemidir.

Marka tescil başvurusu, marka sahipleri tarafından bizzat veya yetkilendirilmiş Marka Vekili danışmanlığında TÜRKPATENT’ e yapılmaktadır. İpek Patent olarak yürütmekte olduğunuz işin faaliyet alanına göre en etkili ve güvenilir şekliyle marka tescil başvurusunu gerçekleştirmekteyiz.

Marka İzleme

Marka tescil süreci; teknik bilgiyi ve takibi gerektiren bir süreç olduğundan dolayı markayı korumak için sadece tescil ettirmiş olmak yeterli değildir. Marka tescil işlemi gerçekleştikten sonra da markanızı korumak için yapmanız gereken adımlar bulunmaktadır. Markalar başvuruları yapıldıktan sonra şekli incelemesi tamamlanır ve Kurum tarafından marka bültenlerinde yayınlanır. Bu iki aylık yayın sürecinde yayına çıkan markalar için tescil sürecine girmiş veyahut tescili bulunan bir başka firma tarafından itiraz edilebilir. Markanıza benzer bir başka markanın tescilini ve sizin kazancınıza haksız bir ortak olmasını önlemek için marka izlemesi çok önemli bir faktördür. Tüm bu işlemleri sizin yerinize biz takip ederek ve uygulayarak markanızı korumaktan büyük mutluluk duyarız.

Marka Değerleme

Marka değeri, işletme birleşmeleri, lisans sözleşmeleri, taklit, tazminat, başarının planlaması, denetlenmesi, markanın başka bir işletme tarafından satın alınmasında avantajlar sağlaması, marka değerinin mali tablolara yansıtılması gibi alanlarda kullanım alanına sahiptir.

Değerleme sürecinde, marka oluşumu detaylı olarak incelenmekte ve markanın ticari hayattaki etkileri analiz edilmektedir. Marka, bir şirketin değeri ile birlikte hesaplanabildiği gibi ayrıca da hesaplanabilir.

Yurtdışı Marka Başvuru ve Tescil

Türkiye’ de tescil edilmiş bir markanın sadece Türkiye içerisinde koruması vardır. Marka tescil başvurusunda doğacak haklar sadece tescil edildiği ülkede geçerlidir. Bu sebeple markanın tescil edilmediği ülkede taklit edilme gibi bir durum söz konusu olduğunda hak talep etmek mümkün olmamaktadır.

Markalar, ihracat yapmak, yurtdışı fuarlarına katılmak ve yurtdışında bayilik vermek adına kendi tescilli olduğu ülkeden başka bir ülkeye geçirildiğinde, bu marka ile sunulan mal ve/veya hizmetler korumasız kalmaktadır. Bu durumların önüne geçebilmek amacı ile markanın mutlaka yurtdışında da tescil edilmesi gerekmektedir. İpek Patent olarak bu süreçlerde de paydaşlarımıza ayrıca hizmet sunmaktayız.

Yurtdışı sınai haklar tescil sistemleri:
1. Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü Sistemi)
2. Avrupa Topluluk marka başvurusu
3. Ulusal Marka Tescili
4. Bölgesel Marka Tescili

Logo Tasarım

Bir markanın tescil edilebilirliğini artırmak için marka adı ve marka logosunu ayırt edici unsurlar kullanarak farklılaştırmak gerekir. Logo tasarımı özgün, ayırt edici, markanın sunacağı mal/hizmeti çağrıştıran, tüketici tarafından akılda kalıcı, aynı mal ve hizmeti veren markalarla karıştırılma ihtimali olmayan bir niteliğe sahip olmalıdır. Bu niteliğe sahip marka adı ve logo kullanımı sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecek ve ileride ortaya çıkabilecek şube, franchise gibi oluşumlara kolaylık sağlayacaktır.

Tanınmış Marka

Genel marka tescili kural olarak aynı ve/veya benzer sınıflarda tesciller için koruma sağlarken, “Tanınmış Marka” tescili ise farklı mal ve hizmet sınıfları bakımından da koruma sağlamaktadır. Bir markanın “Tanınmış Marka” olarak nitelendirilerek tescil edilmesi belli kriterleri taşımasına bağlı olup, bu kriterler TÜRKPATENT tarafından incelenip karara bağlanır.

Bu gönderiyi paylaş